Plňte si své sny!

Vytvořeno 30. 1. 2013 0:00 Zobrazeno: 3910
Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Máte své sny? Jaké to jsou? Chcete se podívat na nějaký druhý konec světa? Nebo si pořídit malířské plátno, barvy a začít kreslit. Možná ale chcete strávit se svými dětmi úžasný den, kdy se budete věnovat jen jim, budete na jiném místě než doma, budete si s nimi povídat a prozkoumáte jejich pohled na svět. Nebo rozvinete svůj koníček do takové podoby, že si o něm budou přátelé a známí povídat a Vy nakonec budete prožívat ten úžasný pocit seberealizace a naplnění. Ano, kdy jindy než teď. Stále sníme, že někdy, ale kdy doopravdy? Kdy si konečně uděláme čas jen pro sebe a začneme spřádat sítě na realizaci svých přání? Zkuste to, Je to velice kouzelné, naplánovat si konkrétní čas a uvidíte, jaké divy se začnou dít. Dejte si za cíl každý týden jen jednou pracovat na svém snu a to na 15 minut. Nakonec z toho bude třeba hodina, záleží jak hodně Vás to vezme a věřte, že Vás to vezme.

Stačí jen o to svém snu začít přemýšlet a začnou se otevírat brány a další dveře k dalším dveřím ve Vašem paláci snů a nepřeberných možností Vašeho života. Nejprve jen sněte a svůj sen rozšiřujte až do absurdních možností. Velice důležité je nepřipustit v onu chvíli kritika. Pokud si budete v určitou chvíli představovat, jaké to je, když už svého cíle, snu dosáhnete, nesmíte ani na okamžit připustit myšlenky typu: "co tady blbnu, jsou to jen sny, zůstaň při zemi, na to potřebuješ čas, peníze, nebuď bláhová/ý, vždyť někdo už dělá něco podobného, na to nejsem dost dobrá/ý, opět selžu, nesmím myslet jen na sebe" apod. Tyto myšlenky totiž úspěšně zabíjí Vaše sny a známe to určitě všichni. Pokud se Vám podaří na začátku rozvinout Váš sen, Vaše přání, začínáte tvořit svůj reálný projekt - život.

Ano, takto to funguje i u velkých firem a jejich lídrů. Scházejí se jako tým a sní, bez omezení se snaží říkat své představy a vize. Snaží se nekritizovat navzájem a hledat jen to pozitivní a posouvat hranice svého myšlení. Rozvíjí svůj projekt a to někdy až dost dlouhou dobu. V optimálním případě se dostávají do takzvaného flow (u týmu to bývá velice těžké, proto ta výjezdová setkání mimo pracoviště). Flow je takový přirozený a příjemný tok myšlenek a někdy se může podobat až tranzu v dobrém slova smyslu. Určitě jste zažili pocit, kdy jste byli do nečeho naprosto vtaženi a i na těle jste prožívali pocity, jako byste byli součástí nějakého děje na určitém místě. A to je váš prvotní cíl, kde začít. Začít si prožívat svůj sen bez omezení a kritiky na vhodném místě bez rušivých vlivů. A je z toho bod:

1. Rozviňte svůj sen, představu a pokuste se ji zaznamenat na papír či do počítače. Stručné poznámky, abyste se k tomu mohli kdykoliv vrátit

A to by nemělo být všechno. Určitě navrhnete, že k čemu jsou sny, je třeba něco dělat. A říkáte to správně, ale k tomu se dostaneme, to je součástí transformačního koučinku, výsledkově orientovaného koučinku. Doufám, že jsem Vás nevystrašil. tak jdeme dál.

Pro vše co jste si vysnili, zkuste najít odpovědi jak to udělat. A opět bez kritiky a obav, ty musí jít stranou. Nyní už nejste v pozici snílka, ale realizátora. Opět opakuji, nepřipusťte myšlenky typu, "a to nepůjde, to je přeci blbost". Zkuste nyslet jen dopředu, jak to půjde, jak to udělat, koho požádat o pomoc, jak by to nemělo jít nyní, kdy by to mohlo jít a co je k tomu potřeba a vše si opět zaznamenávejte. Snažte se udržet v roli realizátora, Pokud Vaše myšlenky opět utečou do role snílka, vraťe se tam a dosněte, domyslete co všecho se dá ještě vymyslet. Pak se zas vraťte do role realizárotra a vymýšlejte, jak by se toho dalo dosáhnout a bez myšlenek kritiky. Pokud budete v koncích, zkuste si třeba vzpomenout na někoho úspěšného ve Vašem okolí, CO BY VÁM PORADIL? A opě zaznamenávejte, rozvíjejte a zaznamenávejte zkratkami, poznámkami. A to je druhý bod:

2. Pozitivně promyslete jak to udělat, jak toho dosáhnout a vše zanamenejte. Podporujte se, Vy na to máte, vše jde, jen se musí chtít, nemyslete na to že to nejde, to si v tuto chvíli zakažte.

Aby byl projekt - realizace snu úspěšný, je třeba svůj sen podprobit kontrole reálnosti. Vstupte tedy do pozice "hodného" kritika a vše co jste si vysnili, jak to bude vypadat, podrobte teprve v tuto chvíli kritice. Ale pozor, ne poraženecké, ale jako byste radili svému dítěti, dobrému příteli v tom nejlepším úmyslu. Toto přemýšlení by nemělo obsahovat sny a myšlenky jen realizátora. Toto myšlení je takovou ochranou na co si dát pozor, kde bychom mohli být překvapeni, co by nás reálně mohlo zaskočit. A opět zaznamenávejte. Jakmile Vás napadne, jak nalezený "problém" vyřešit, klidně se na chvíli vraťte do pozice realizátora a zaznamenejte si řešení, které Vás napadlo. Takto zkuste prodrobit všechny kroky z pozice realizátora. A to je bod třetí:

3. Buďte hodným kritikem a odhalte možná úskalí realizace Vašeho snu a vracením do pozice realizátora zkuste navrhnout řešení, nebo nerealistiský krok prostě vymažte.

Ve svém snažení nikdy nesmí mluvit snílek s kritikem, ale pouze s realizátorem, jinak by kritik zabíjel naše sny a tak se to děje i v životě. Na konci tohoto celého přemýšlení si projděte poznámky realizátora i s opatřeními vzešlých z kritiky realizace a pragmaticky si naplánujte, čím byste v příštích dnech mohli začít. Vyberte si první tři úkoly, a nemusí a možná by ani neměly být příliš náročné, a naplánujte si tyto úkoly na přesně stanovený den a hodinu, kdy je budete realizovat. Jakmile je zrealizujete, posuňte se v dalším týdnu k dalším úkolům. Případně svoji strategii upravte, pokud to bude třeba. Pokud budete ztrácet motivaci, projděte si poznámky snílka a opět se třeba zasněte. Zvýšíte tím svoji motivaci k realizaci určených úkolů. Za měsíc či dva proveďte porovnání, kde jste byli na začátku a kam jste se posunuli. Uvidíte jak ohromné změny dokážete vyvolat a čeho všeho jste shopni dosáhnout. Navíc se Vám pravděpodobně otevřou jiné možnosti, příležitosti, které byste nikdy nevymysleli, neviděli. A to je čtvrtý bod:

4. Naplánujte si realizaci svých kroků, které jste vymysleli ve fázi realizace Vašeho snu. Začnetě malými krůčky a postupujte.

Shrnutí:

Udělejte si čas na sebe, své myšlení a sny:

  • vysněte si do nejmenšího detailu Váš sen, jak to vše bude vypadat, co u  toho budete cítit, vidět, slyšet a vůbec, zapojte všechny smysly
  • jděte do pozice realizátora a zkuste naprosto bez kritiky a  omezení vymyslet, jak by se toho a onoho dalo dosáhnout, kdo by nám mohl pomoci, poradí apod.
  • podrobte svůj realizační plán dobromyslné kritice a svůj plán realizace případně upravte
  • naplánujte si první krůčky ze své realizace, dejte sei pevné termíny jejich plnění a nezapomeňte se odměnit, pokud je splníte = velice důležité
  • a nyní přidám pátý bod, ohlédněte se za nějaký čas a pozitivně zhodnoťe, čeho jste dosáhli, co se Vám podařilo, v čem jste se posunuli a co se dá ještě vymyslet a zrealizovat a průběžne svůj plán upravujte, pokud je potřeba, ALE neměňte vysněný cíl! Ten je přeci Váš a je opravdový, to přeci chcete.

Podobně vznikly i projekty hra na kytaru a kresby portrétů. Můžete je shlédnout na:

www.srytmem.cz 

 

www.fanrex.cz

Jde o záliby, koníčky a realizace svých přání - snů..............

Přeji Vám, ať se Vám daří myslet a vymýšlet své sny a zkuste si je plnit, anebo nezkoušejte a rovnou si je plňte:-)

Můžete mi také o tom napsat a sdílet své zkušenosti postřehy apod. Vaše příspěvky tu mohu také s Vaším svolením uveřejnit.

Pokud budte mít zájem, natočím o sebekoučování touto metodou video, dejte vědět na e-mail, do komentářů pod článek, nebo facebook.

Na Vaše sny se těší

Renda Holman

Komentáře   

 
+1 #1 Pavla 2013-01-30 13:17
Super, tak to zkusime a pak dame vedet. :-)
Citovat
 
 
+1 #2 Z. Tvrznikova 2013-01-30 21:03
Kromě krásných nových zoubků a několika dovolených u nás i venku si přeji zdraví,
štěstí a úspěchy pro celou mojí rodinu.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit


 Images: www.freedigitalphotos.net:  digitalart / Jeroen van Oostrom  / Ambro                   Copyright © 2012 Coaching Effect. Všechna práva vyhrazena.